BONVIVÁNov sprievodca Madeirou

Ak túžite navštíviť v krátkom čase a na malej rozlohe niekoľko vzdialených zemí, navštívte Perlu Atlantiku – portugalskú Madeiru.


Ide o skutočný fenomén s prekrásnou a rôznorodou prírodou. Na rozlohe 57×22 km na vlastné oči uvidíte miesto, ktoré svojim prírodným bohatstvom a osobitým rázom pripomína každú chvíľu inú krajinu. Ostrov sopečného pôvodu vyniká svojou rôznorodosťou, miestami v nej vidíte Južnú Ameriku, Nový Zéland, alebo aj Škótsku vysočinu.

Madeira je súostrovie v Atlantickom oceáne západne od Maroka. Jedinými obývanými ostrovami sú Madeira a Porto Santo.

Ostrov je v svojej podstate pomerne malý. Od západu na východ je Madeira dlhá iba 57 km a zo severu na juh je to dokonca iba 22 km. Leží západne od Afrického kontinentu, iba necelých šesťsto kilometrov od pobrežia Maroka. Od čias portugalských a španielskych námorných výprav patrí oficiálne k Portugalsku. Od Lisabonu ju delí takmer 1 000 km Atlantického oceánu.

Madeira je tiež známa ako ostrov kvetín. Typickými kvetom pre ňu sú orchidey. Tie nájdete nielen v nezabudnuteľných botanických záhradách, ktoré ročne lákajú tisíce návštevníkov, ale aj na súkromných záhradkách. Radosť z farieb a príjemný zážitok nadobudnete určite aj v mestskej tržnici vo Funchale, kde sa vám prihovoria kvetinárky v tradičnom madeirskom kroji, predávajúce rezané kvety a sadenice.

Tí, ktorí sa radšej zabávajú trochu akčnejšie a najradšej pohybovými aktivitami, mali by vedieť, že je Madeira vhodná na pešiu aj cyklistickú turistiku. Trasy vedúce pozdĺž zavlažovacích kanálov Levadas, ponúkajú terén rôznej náročnosti. Nerovný povrch tohto ostrova vytvoril tiež vynikajúce podmienky na hru golfu. Madeira sa pýši jedným z najkrajších golfových ihrísk v Európe. Čo sa týka vodných aktivít a športov, domáci holdujú hlbinnému rybolovu, turisti zase potápaniu alebo plavbe na výletných lodiach, kde je možné obdivovať delfíny.

Mestá:

CANICO

Canico do Baixo bola kedysi malá dedinka, kde si prevažne zámožní cudzinci zaobstarali svoje prázdninové sídla a počas niekoľkých rokov sa z malej dedinky stalo rezidenčné centrum plné krásnych víl a kvalitných hotelov vhodných aj pre najnáročnejších dovolenkujúcich.

Dedinka sa nachádza 12 km východne od hlavného mesta Funchal a 8 km od letiska Santa Catarina. Ide o druhé najväčšie turistické centrum na ostrove. Medzi Canico a Funchalom funguje mestská hromadná doprava, či taxi. Takmer každý hotel má pre svojich klientov dopravu do centra Funchalu minibusom zdarma.

FUNCHAL

Hlboká prírodná zátoka Funchalu sem prilákala prvých osadníkov už v 15. storočí. Historické jadro mesta nad zálivom sa pýši krásnymi vládnymi budovali a nádhernými súkromnými domami. Nie náhodou ho návštevníci pomenovali Malý Lisabon.

Atrakcie vo Funchal:

  1. Západná časť * tzv. turistická zóna – tu sa nachádzajú všetky väčšie hotely
  2. Východná časť – Zona Velha (Staré mesto) * malé rybárske domčeky, z ktorých niektoré boli upravené na rušné reštaurácie.
  3. Centrum – Centrum sa vyznačuje historickými budovami a luxusnými obchodmi. Nachádza sa tu katedrála Sé z 15. storočia, Museu de Arte Sacra, palác z 19. storočia Quinta das Cruzes, kde sa je múzeum úžitkového umenia. Ďalej tu uvidíte kostol Convento de Santa Clara, kde sa nachádza hrobka Martina Zarco, botanickú záhradu a vinársku pivnicu sv. Františka (Adegas de Sao Francisco), kde môžete ochutnať výborné víno. Samozrejme tu nechýba ani tržnica (mercado dos Lavradores), ktorá má tri poschodia a nájdete tu nepreberné množstvo tropického ovocia, kvetín, rýb a prúteného tovaru. Všetky tri oblasti sú prepojené prímorskou promenádou Avenida do Mar. Pri promenáde sa nachádza prístav jácht s rybími reštauráciami, ktorý je ideálny na večerné prechádzky.

CK BONVIVÁN

Staré Záhrady 3
821 05
Bratislava
info(a)ckbonvivan.sk

Naše destinácie

Kuba
Mexiko
Portugalská Madeira
Grécka Lefkáda

Vitajte v CK BONVIVÁN

Vytvorenej pre pôžitkárskych cestovateľov. Radi spoznávate nové miesta, ľudí, kultúru, chute aj vône? Alebo hľadáte vhodný darček pre svojich blízkych, ktorí milujú cestovanie tak ako my?

Copyright © 2009 - 2014 CK BONVIVÁN and respective owners. All rights reserved. [] CK BONVIVÁN is not responsible for the content of external Internet sites. Design by beehive