BONVIVÁNov sprievodca Mexikom

Mexiko je považované za jednu z najkrajších krajín sveta. Nájdete tu prekrásne pláže a koralové útesy, sopky, dažďové pralesy, hory, množstvo významných archeologických lokalít zapísaných v zozname svetového kultúrneho dedičstva a iné zaujímavosti, tequilu a najmä jedinečných a veselých ľudí. Mexiko dôverne poznáme a môžeme Vám tak sprostredkovať kvalitný cestovateľský zážitok.


Formálny názov: Spojené štáty mexické
Lokálny názov: Mexico
Lokálny formálny názov: Estados Unidos Mexicanos
Lokalita: Stredná Amerika
Susedia: GuatemalaBelizeUSA
Politický systém: federatívna republika
Hlavné mesto: Mexiko City
Veľké mestá: Guadalajara, Monterrey, Tijuana
Letoviská: CancúnAcapulco
Počet obyvateľov: 109 955 400
Rozloha v km2: 1 964 375
Mena: Mexické Peso
HDP na hlavu (v USD): 14 400
Priemerná dĺžka života: 73 rokov muži, 79 rokov ženy
Jazyky: španielčina, indiánske jazyky
Náboženstvo: katolíci 76,5%, protestanti 6,5%
Analfabeti: 9%
Nezamestnanosť: 4,1%
Bezpečnosť v krajine podľa GPI: 108. miesto
Časový posun: GMT-6 až-8

Mexiko je najvýznamnejší štát Stredolatinskej Ameriky, ktorého prvá zmienka pochádza približne z roku 4000 p.n.l.. So svojou bohatou históriou, v ktorej veľkú úlohu zohrali indiánske civilizácie Toltékov, Aztékov a Mayov, ale aj so svojimi svetoznámymi plážami (Acapulco, Cancún, Riviera Maya) je najvyhľadávanejšou turistickou oblasťou strednej Ameriky. Mexiko je vhodnou destináciou pre každého človeka, ktorýo hľadá zábavu, ale aj pre toho, ktorý baží po poznávaní histórie tohto nádherného štátu. Každému je určite známy aj miestny nápoj Tequila, či vynikajúca mexická kuchyňa.

Podnebie

V nižšie položených oblastiach prevláda horúce a vlhké podnebie. Od júna do septembra pretrváva v južných oblastiach krajiny obdobie dažďov. Obdobie sucha je od októbra do mája, kedy sa na vrcholoch hôr objaví aj sneh.

Cestovný doklad

Platný cestovný pas a turistický preukaz, ktorý dostanete ihneď po prílete na letisko. Víza sú povinné len pre pobyt dlhší ako 90 dní.

Colné predpisy

Problém je najmä s dovozom a vývozom potravín. Pri prevoze viac ako 10 000 USD v hotovosti je potrebné túto sumu deklarovať hraničným orgánom.

Ubytovanie

Možnosti ubytovania sú bohaté, nájde sa tu mnoho druhov ubytovania. Od menej vybavených hotelov a motelov až po luxusne apartmány či hoteli priamo pri pláži. V ponuke je aj ubytovanie v kempe, avšak toto ubytovanie je veľmi nebezpečné.

Elektrina

110 V, 60 Hz

Doprava

V Mexiku sú až na železničnú všetky druhy dopravy veľmi dobre rozvinuté. Vodičský preukaz sa kupuje u príslušných mexických orgánov. Doprava v Mexiko City je počas pracovného týždňa veľmi hustá, ulice sú plné parkujúcich automobilov, čo značne obmedzuje premávku. Mexickí vodiči často nerešpektujú dopravné predpisy, väčšinou sa riadia zaužívanými zvykovými pravidlami.

Potraviny

Mexická národná kuchyňa je zložená najmä z tortilly, rôznych bôbov a chilli korenia. Z bôbov je najobľúbenejšia fazuľa, ktorú vedia domáci pripraviť hneď na niekoľko spôsobov. V krajine je rozvinutá sieť reštaurácií, ktoré sú veľmi lacné. V krajine nájdeme aj veľké množstvo pouličných stánkov s občerstvením, ktoré z hygienických dôvodov nie sú odporúčané.

Zdravie

Zdravotná starostlivosť je na vysokej úrovni, ale je aj dosť drahá. Odporúča sa pred cestou očkovanie proti žltačke typu A, brušnému týfusu, cholere a profylaxiu proti malárií.

Životný štýl

Na životnom štýle obyvateľov Mexika sa odráža najmä stret moderného sveta a starovekých tradícií. Mexičania dbajú hlavne na výchovu detí, uctievanie starších členov rodiny a na dodržiavanie tradícií. S výnimkou času siesty žijú celý svoj život na plno.

Ostatné

V Mexiku sa neodporúča piť vodu, ktorá nie je balená vo fľašiach.

Dôležité kontakty

Veľvyslanectvo SR v Mexiku
Julio Verne č. 35
Colonia Polanco
11 560 Mexiko (México D.F.)

CK BONVIVÁN

Staré Záhrady 3
821 05
Bratislava
info(a)ckbonvivan.sk

Naše destinácie

Kuba
Mexiko
Portugalská Madeira
Grécka Lefkáda

Vitajte v CK BONVIVÁN

Vytvorenej pre pôžitkárskych cestovateľov. Radi spoznávate nové miesta, ľudí, kultúru, chute aj vône? Alebo hľadáte vhodný darček pre svojich blízkych, ktorí milujú cestovanie tak ako my?

Copyright © 2009 - 2014 CK BONVIVÁN and respective owners. All rights reserved. [] CK BONVIVÁN is not responsible for the content of external Internet sites. Design by beehive