BONVIVÁNov sprievodca Lefkádou

 


Ideálne letovisko pre náročných

• Neporovnateľné piesočné pláže. More v odtieňoch tyrkysovej farby. Uchvacujúce západy slnka.
• Neuveriteľná rozmanitosť prírody. Ekologický raj na zemi.
• Všetky prednosti ostrova, bez žiadnych nedostatkov (Ostrov je prepojený s pevninou plavákovým mostom o dĺžke 50 m).
• Jednoduchý prístup k ostatným iónskymi ostrovom, dôležitým archeologickým pamiatkam a iným pozoruhodnostiam na pevnine.
• Vyspelé kultúrne tradície. Prozaické a umelecké akcie.
• Pohostinní obyvatelia, ktorí sa vedia baviť a majú vyvinutý zmysel pre humor.
• Dobré víno ​​a chutná strava za prístupné ceny.
Mnoho návštevníkov prichádza na Lefkádu už po dlhý rad rokov.
Vábi ich sem neprekonateľná a neodolateľná príťažlivosť.
Navštívte aj vy Lefkádu, nechajte sa unášať jej metafyzickou silou. Lefkáda sa vám odmení!

NIEKOĽKO SLOV O OSTROVE
Je to štvrtý najväčší ostrov Iónskeho mora. Nachádza sa medzi ostrovmi Korfu a Kefalónia. Ostrov je oddelený od pevninského Akarnania úzkym pruhom mora, ktorý vykopali Korinťania v 7. stor. pred n.l., prístup je však veľmi jednoduchý, vďaka plávajúcemu mostu, ktorý spája obe protiľahlé strany.
Lefkáda bola pomenovaná po svojom najjužnejšom cípe, po Levkáte, ktorý sa v antickej dobe nazýval Levkos petra, alebo Levkos Akra.
V mori v okolí hlavného ostrova je roztrúsených 24 malých a väčších ostrovčekov, ktoré tvoria okres Lefkáda. Toto malebné súostrovie svojou rôznorodou krajinou a svojimi zaujímavosťami, pôsobí vyzývavo pre každého bádateľa.

HLAVNÉ MESTO LEFKÁDA
Hlavné mesto ostrova bolo postupne premiestnené z Kulmosu na zámok v Agia Mavra (od prvého desaťročia 14. stor.) a v roku 1684 bolo premiestnené ďalej ENET Morozinim na pláň v Amaxiki, kde sa nachádza dodnes. Mesto je obklopené nádhernými vodnými zrkadlami: prieplavom a lagúnou. V nich sa odrážajú pestrofarebné obydlia, zelené hory a šíra obloha.
Severnejšie krajine dominuje tenká guľatá piesočná hrana Gyry s neveľkým množstvom stromového porastu, kde krásny pohľad na nekonečné Iónske more občas prerušujú – ale takisto aj zdôrazňujú – veterné mlyny. Urbanistický štýl ostrova nasleduje výstavbu stredovekej Európy. O pozemnej výstavbe ENET sa hovorí, že pripomína “rybiu chrbticu”, ktorá dnes tvorí historické centrum hlavného mesta.
Lefkadský stavebný štýl je jedinečný pre Grécko a pre Európu, jedná sa o výnimočnú ukážku staviteľstva so zreteľom na ochranu proti zemetraseniam. Úzke uličky zdobia tradičné farebné domčeky a kostoly (baziliky) spolu so živými farbami a omamnými vôňami kvetov, ktorými sú pokryté miestne záhrady.

ZAUJÍMAVOSTI
Kostoly so zvláštnou enetskou architektúrou (baziliky), eptaniské maliarstvo (doby neskorej krétskej), prekrásne sochárstvo a svätyne (občas pokryté listovým zlatom).

Archeologické múzeum na Lefkáde má v zbierkach exponáty nálezov z hrobiek (rannej a strednej doby bronzovej) z Nydri, pohrebiska antického mesta Lefkáda  a iných zaujímavých miest na ostrove.

Laguna skrýva jedno z najvýznamnejších vodných prírodných prostredí Iónskej oblasti, je chránená Ramsarskéhou dohodou pre svoj medzinárodný význam. Nachádza sa tam už po stáročia prirodzené vivárium (Ivari). Vyskytuje sa tam značné množstvo prekrásnych labutí, žeriavov, divých kačíc a divých husí.

Múzeum fonografu je malé súkromné ​​múzeum, plné fonografov, dosiek, vzácnych pomôcok a ozdôb. Múzeum vzniklo ako dielo miestneho oddaného zberateľa.

Verejná knižnica sa nachádza v novoklasickej budove. Obsahuje nespočetné množstvo publikácií (kníh, atď.) spoločne s bohatou zbierkou neskorých byzantských obrazov eptanisijského štýlu, obzvlášť diela maliara Doxarasa, Patsarasa, Russosa, a iných.

Zámok v Agia Mavra, ktorý ochraňoval od prvého desaťročia 14.stor. až do roku 1684 hlavné mesto ostrova a bol obrancom proti pirátom a iným nepriateľom.

Štyri veterné mlyny v gyra (z pôvodného počtu dvanástich). Boli pomenované prevažne ruskými menami ako je Orlof, Metzikof, Moskovas a (minimálne) do začiatku 20 stor. sa na nich mlelo značné množstvo obilia, pôvodom aj z Ruska.

Charamoglios, zvláštna levkádská knižnica, obsahuje publikácie a iné písomnosti lefkádskych autorov, ktoré priamo súvisia s Lefkádou. Táto zbierka je uvedená aj v Guinessovej knihe rekordov.

Sála umenia Theodorasa Siamosa, kde sa organizujú rôzne výstavy po celý rok.

Knižnica Nikosa Svoronosa (dar Nikosa Svoronosa), kde sú uchované knihy, rukopisy a osobné predmety tohto významného obyvateľa Lefkády medzinárodného merítka.

Prekrásny ostrov Sv. Nikolaos, obľúbené miesto Angelosa Sicílskeho, nachádzajúci sa blízko akarnanijského pobrežia.

Olivový háj. Na severnej strane mesta Lefkáda sa nachádza olivový háj, kde rastú olivovníky staré až nad sto rokov. Boli tam vysadené na pokyn ENETov v roku 1684.

Kostol Panagia ton Vlachernon. Uprostred zeleného hája sa starými olivami sa na Lefkáde nachádza Panagia ton Vlachernon. Tam sa stretli v nedeľu pred obdobím karnevalu v roku 1821, na pokyn Ioannisa Zampeliosa (jedného z najvýznamnejších priaznivcov spolku Filiki), ozbrojenci a velitelia mesta Rumeli, ktorí potvrdili (prísahou na svätú bibliu, ktorá sa zachovala dodnes), svoju účasť na národnom povstaní a okamžité vyhlásenie revolúcie vo svojej oblasti.

Kozunteli. V týchto miestach, uprostred olivového hája, prežívajú dve tradičné kaviarničky, ktoré ponúkajú sladké pochúťky, chutné smažené zemiaky, “ponorku” (vanilka) a suamádu. V týchto kaviarňach sa úplne zastavuje čas, vďaka pokojnému olivovému háju.

Kláštor Faneromeni. Nachádza sa na nádhernom vrchole mesta Lefkády a bol postavený na miestach, kde sa za staroveku nachádzala Artemijská svätyňa.

Kláštor Panagias Fanero me -nis, je zároveň patrónom ostrova. Zázračná ikona Fanero meni v tomto kláštore bola namaľovaná mníchom zo Svätej hory Benjamínom Kontrakisom v roku 1876.

 

PRÍSTAV
Jedným z posledných lefkadských stavebných diel je nový prístav, ktorý sa nachádza na severnej strane mesta a je tiež najmodernejším prístavom v celom Grécku.
Má kapacitu 500 plavidiel a skladá sa z: navigačnej veže, budov pre rôzne účely, morského klubu, komplexu kancelárií a obchodíkov, malého hotela, jednotiek pre opravy a údržbu plavidiel, obšírnych parkovacích priestorov, priestorov pre zimné prechovávanie 300 plavidiel, zábavných kútikov a zeleného porastu.
Celková dĺžka pobrežnej hrádze je 1.700 m a plávajúceho móla 940 m.

 

SEVERNÁ LEFKÁDA
Severná časť ostrova je pokojná s rozvinutou infraštruktúrou pre cestovný ruch. Tunajšie pláže lákajú svojou priazňou a plytkým morom. Záveterné zátoky sú vhodné pre obnovenie zásob na jachtách, taverny sú hneď pri mori, pričom sa všade ponúka možnosť prevádzkovať morské športové aktivity.
Najviac návštevníkov jazdí do mestečiek Kariotes, Nikiana, Perigiali, Nydri, Vlycho, Geni, Poros, Syvota a Vasiliki.
Na východe dominuje Nydri, letovisko s najväčším cestovným ruchom. V lete je vždy preplnené turistami, ktorí sú ubytovaní v moderných hotelových jednotkách a využívajú služby miestnych  reštaurácií a nočných klubov, prevádzkujú morské športy a vychutnávajú si nádherný výhľad na záliv a na okolité oblasti. V dohľade sú malé a väčšie ostrovčeky ako je Maduro, majetok rodiny Valaoriti, Skorpios a Sparti patriace Onasisovi, Skorpidi, Meganisi (homérsky “ostrov Tafieov”), ale aj polostrov Agia Kyriaki, kde je pochovaný nemecký homerista Derpfeld, podľa ktorého bola Lefkáda kandidátom titulu homerickéj Ithaki.
Hoci Vasiliki dosiahlo vysoký turistický rozvoj, neustále si udržuje svoj ​​pôvab. Práve tam nájdete svetoznáme zvlášť vhodné podmienky na surfovanie na vode.

 

ZÁPADNÁ LEFKÁDA


Západná strana bola vytvorená neuveriteľnou (paleontologickou) precipitáciou a asi preto tu všade panuje divoká, impozantná vznešenosť zdobená strmými skalami a nekonečným morom.
Zelená farba prevláda aj tu. Borovice, rastúce až po morský breh, cyprusy, olivovníky a divoká miestna flóra spolu so zmesou stredozemského porastu. Medzi tým všetkým občas posledná réva ako nostalgická spomienka na obdobie pestovania vína, ktoré bolo kedysi hlavnou živnosťou miestnych poľnohospodárov.
Niektoré z najkrajších európskych pláží sú na západnej strane pobrežia Lefkády. Pobrežie Kastro, Ag. Ioannis, Pevkulia, Mylos, Kathisma, Gyalos, Egremni, Porto Katsiki. Piesok a priezračná voda na všetkých plážach, kde zasahuje zeleň až na pobrežia a potom skaly, ktoré všetko veľkolepým a ráznym spôsobom prerušia. Pláže ktoré okúzľujú svojím “velikánskym piesočným priestranstvom”.
Západné pobrežie je zakončené na útesoch Kavos tis Kyras alebo tis Nyras (podľa nárečia miestnych). Tu stála v staroveku Apollonova svätyňa, ktorú podľa povesti založil Odysseov druh, Lefkos. Na týchto strmých svahoch boli obetované v staroveku ľudské bytosti, ktoré takto bývali podľa  mýtu oslobodzované od svojich erotických vášní. Podľa povesti skočila Sapfo do vôd Iónskeho mora, aby bola zbavená svojej lásky k Faonasovi.

 

VNÚTROZEMIE
Hornaté vnútrozemie Lefkády si udržuje v značnej miere svoj poľnohospodársky charakter. Prvý komplex malebných obcí, s ktorými sa návštevník stretne vo vnútrozemí, tvoria Spanochori, Lazára, Kavalos, Asprogerakata a Pinakochori, spadajúce do okresu Sfakiotes. Do toho istého okresu patrí Drimonas a Exanthia, odkiaľ je nádherný výhľad na Iónske more. Trochu vyššie leží Karya – najväčšia lefkadská obec, ďalej Enguvi kde pestujú svoju preslávenú šošovicu, Vavkeri s nespočetným množstvom vodných zdrojov a platanov, Alexandros, Platystoma a Syvros. Ženy týchto obcí ešte stále nosia tradičné lefkadské kroje.
Príroda nie je nikde monotónna, pretože “všade prevládajú osvietené lúky” a pri každom pohľade niekde vyčnievajú malebné kostolíky alebo opustené kláštory, zrúcaniny, pozostatky starých  múrov v rovnobežnom usporiadaní (ako tribúna antického divadla), ktoré kedysi Lefkadania stavali ako ochranu úrody proti zosuvom pôdy.
Vo vnútrozemí je možné uvidieť ešte dodnes veterné a vodné mlyny, alebo tiež skalné rokliny (ako je malebná roklina Melissa), pôvabné kostoly a kláštory: Kláštor Sv. Georgios v Skara, pustovňa Svätých Otcov, vyhlásený kláštor Sv Ioanna v “Livadi”, historický kláštor Kokkini Ekklisia v Platystoma, kláštor Asomatu Archangel Michail vo Vavkeri s neuveriteľnými freskami či kláštor Ag. Ioannis v Rodák, postavený na zrúcaninách antickej svätyne Dimitri.

 

ŠPORTOVÉ AKTIVITY
Nachádzajú sa tu dve zo svetovo uznávaných najlepších pláží vhodných na windsurfing (vo Vasiliki a Ag. Ioannis) a s ideálnym vetrom aj pre kitesurfing, morské dno pre bezpečné potápanie, kopce pre pešiu turistiku a jazdy na horskom bicykli a túry cez priesmyky a rokliny. Toto všetko zaručuje, že Lefkáda je tým ideálnym miestom pre športovanie alebo tréning a aktivity, ktoré spríjemnia pobyt uprostred bohatých prírodných krás ostrova.
Od apríla až do polovice septembra tu vanú vetry nazývané “punentes” a “Maistros” (západné a severozápadné) a v menšej miere “Ostria” (južný vietor). Veľmi vhodný spôsob na objavovanie mnohých krásnych (bežne neprístupných) pláží ostrova je plachetnicou alebo nafukovacím člnom. Roztrúsené ostrovčeky, neustále zmeny scenérie a pokojné zálivy ponúkajúce ľahkú možnosť doplniť zásoby na jachte tvoria jedinečné podmienky pre potulky po “cestách”, ktoré nasledoval aj Odysseus.

 

Užitočné informácie
AKO SA DOPRAVIŤ:
Autom: Lefkáda je jedinečný ostrov, kam máte prístup autom bez toho, aby ste zaplatili poplatky za trajekt. Využijete plávajúci most, na ktorom je nepretržitá prevádzka, vedúci až z Akarnanie. Autobusové dopravné spoločnosti majú 5 spojov denne z Atén (378 km za ca 4,5 h.) a 2 spoje týždenne z Thessaloniki (420 km, ca 5 h.).
Podmorský tunel Preveza – Aktios umožňuje jednoduchý prístup na ostrov z juhozápadného Grécka, taktiež prístav v Igumenitsa na pevnine neďaleko ostrova Korfu (100 km), ktorý je jednou z dôležitých prístupových brán zo západnej Európy (možnosť využiť cestu trajektom z/do všetkých hlavných talianskych prístavov).
Most v Rio – Antirio značne uľahčuje spojenie ostrova s ​​ostatnými miestami Grécka.

Letecky: Z Atén sa realizujú denne lety na medzinárodné letisko v Aktio, ktoré sa nachádza len 18 km od mesta Lefkáda. Z mesta Thessaloniki sa dostanete do Aktia 2 x počas týždňa. Medzipristátia sú na Korfu, Kefalónii a na Zakynthose. Taktiež je v ponuke možnosť leteckého spojenia dvakrát týždenne z Kréty.
Od apríla do októbra sú v prevádzke priame lety do Aktio z celej Európy, napr. z Viedne a Brna.
Spojenie Lefkády s okolitými ostrovmi:
Z Nidri a Vasiliki sú k dispozícii každodenné spoje trajektom do Meganisi, Kefalónie (Fiskardo) a Ikaky (Frikes). Taktiež malé turistické lode vykonávajú okružné výlety pozdĺž ostrovčekov a pláží.

MEDZINÁRODNÁ ČÍSELNÁ PREDVOĽBA HOVOROV: 0030

MIESTNA PREDVOĽBA HOVOROV: 26450

KRAJSKÁ SAMOSPRÁVA: 2645 3 60700

MESTSKÝ ÚRAD LEFKÁDY: 2645 3 60500

POLÍCIA LEFKÁDY: 29375

PRÍSTAVNÁ SLUŽBA LEFKÁDY: 22176

TAXI: 21200, 274600

NEMOCNICA: 25371, 25376

HASIČI: 225555

CENTRUM ZDRAVIA VO VASILIKI: 31065

CK BONVIVÁN

Staré Záhrady 3
821 05
Bratislava
info(a)ckbonvivan.sk

Naše destinácie

Kuba
Mexiko
Portugalská Madeira
Grécka Lefkáda

Vitajte v CK BONVIVÁN

Vytvorenej pre pôžitkárskych cestovateľov. Radi spoznávate nové miesta, ľudí, kultúru, chute aj vône? Alebo hľadáte vhodný darček pre svojich blízkych, ktorí milujú cestovanie tak ako my?

Copyright © 2009 - 2014 CK BONVIVÁN and respective owners. All rights reserved. [] CK BONVIVÁN is not responsible for the content of external Internet sites. Design by beehive