Kuba všeobecné informácie

Cestná doprava: Kubánsky systém ciest patrí medzi najrozsiahlejšie v Latinskej Amerike. Najjednoduchším (ale nie najlacnejším) spôsobom dopravy po ostrove je prenajať si auto. Ale pozor! Pravidlá cestnej premávky sa striktne nedodržiavajú, dopravných značiek je málo ak vôbec existujú, miestni vodiči po zotmení svetlá na autách nezapínajú. Po cestách i autostrádach sa bežne pohybujú neosvetlené bicykle, motorky, nákladné autá, konské povozy, chodci aj zvieratá. Mnoho Kubáncov stopuje (hacer botella), čo sa považuje sa štandardný spôsob cestovania. Štátne vozidlá (ak majú miesto) musia stopárov vziať. Pri hlavných križovatkách a výjazdoch z miest uvidíte úradníkov v žltom (amarillo) organizujúcich čakajúcich Kubáncov.


Prihlasovacia povinnosť: vo vstupnom formulári, ktorý cestujúci dostane ihneď pri vstupe do krajiny, sa uvádza aj miesto pobytu – ak ho cestovateľ neuvedie, kubánske úrady ho budú nútiť zaplatiť minimálne 3 noci v hoteli, ktorý niekedy aj určia. V prípade ubytovania v súkromí platí prihlasovacia povinnosť, ktorú zabezpečuje majiteľ domu (bytu). Za nesplnenie prihlasovacej povinnosti sú kubánski občania tvrdo postihovaní (sieť „domových dôverníkov” zabezpečí, aby sa o ubytovanom turistovi polícia čoskoro dozvedela). V prípade ubytovania v hoteli turistu ohlasuje prevádzkovateľ. S prihlasovacou povinnosťou a snahou kubánskych úradov „mať každého cudzinca pod kontrolou” súvisia aj problémy so stanovaním alebo nocovaním pod šírym nebom – kubánske úrady takýto druh turistiky nepovoľujú.

Počasie: Priemerná ročná teplota dosahuje 25 °C, vlhkosť vzduchu je celý rok značne vysoká (v priemere 81 %). Najväčšie množstvo zrážok je na severe a severovýchode ostrova. V období dažďov (jún – november) hrozí zvýšený výskyt hurikánov. Tropické búrky sa vyznačujú vysokými úhrnmi zrážok a veľkou intenzitou vetra, môžu s nimi súvisieť aj mohutné záplavy.
Ani počas zimných mesiacov (od novembra do apríla) nedochádza na Kube k výraznému poklesu teplôt, zrážková činnosť je však nižšia.
Vďaka príjemnej a slnečnej klíme bez väčších výkyvov sa do krajiny dá cestovať počas celého roka. Ak sa však chystáte do horských oblastí, buďte pripravení aj na podstatne nižšie teploty (5 – 15 °C).

Praktické informácie:Pri vstupe na Kubu platí obojstranná vízová povinnosť; v prípade organizovania pobytu cez cestovnú agentúru k povoleniu na vstup stačí aj tzv. turistická karta za poplatok 25 €, ktorá nahrádza vízum (platí 30 dní).
Na vstup je okrem víza potrebný aj cestovný pas.
Pri odlete z krajiny sa platí výstupný poplatok vo výške 25 CUC na osobu (CUC – kubánske konvertibilné peso).

Pri návšteve Kuby je povinné mať uzavreté zdravotné poistenie na celý čas pobytu.
Pre cudzincov sú určené osobitné nemocnice/ambulancie, za ošetrenie v ktorých sa platí kubánskym konvertibilným pesom (CUC).

Na pitie sa odporúča používať iba voda vo fľašiach s neporušeným uzáverom, kupovaná v obchodoch.

Povinné očkovanie: nevyžaduje sa
Odporúčané očkovania: tetanus, diftéria, hepatitída typu A

Dôležité telefónne čísla
Polícia: 106, 867 7777
Hasiči: 105
Prvá pomoc: 83+ 1185, 831 2185, 201 2811 – 4

Veľvyslanectvo SR na Kube
Adresa: Embajada de la República Eslovaca
Calle 66, N° 521, Entre 5By 7, Miramar, Playa
La Habana
Cuba
Tel.: +53 (0) 7 204 1884, +53 (0) 7 204 1885
Mobil: +53 (0) 5 263 0584-konzul, +53 (0) 5 263 1511
Fax: +53 (0) 7 204 1883
E-mail: emb.havana@mzv.sk

UPOZORNENIE: nezabudnite sa pred cestou postiť, na Kube podľa ich zákona nevpustia nikoho do krajiny kto sa nepreukáže poistením!!!

CK BONVIVÁN

Staré Záhrady 3
821 05
Bratislava
info(a)ckbonvivan.sk

Naše destinácie

Kuba
Mexiko
Portugalská Madeira
Grécka Lefkáda

Vitajte v CK BONVIVÁN

Vytvorenej pre pôžitkárskych cestovateľov. Radi spoznávate nové miesta, ľudí, kultúru, chute aj vône? Alebo hľadáte vhodný darček pre svojich blízkych, ktorí milujú cestovanie tak ako my?

Copyright © 2009 - 2014 CK BONVIVÁN and respective owners. All rights reserved. [] CK BONVIVÁN is not responsible for the content of external Internet sites. Design by beehive