Istanbul - mesto dvoch kontinentov

Mnohí ho poznajú ako Konštantínopol, Byzantion či Carihrad. Istanbul je mesto dvoch kontinentov, ktoré rozdeľuje a zároveň spojuje Bosporská úžina.


Väčšina historických pamiatok sa však nachádza v európskej časti mesta. K najvýznamnejším pamiatkam patrí nesporne Konštantínov stĺp známy taktiež pod názvom Čemberlitaš z roku 330 n.l. Dobre viditeľnou dominantou mesta je Sulejmanova mešita, ktorá sa k výšinám mesta vyhupla v najslávnejších dobách Osmanskej ríše – za vlády Sülejmana Nádherného. Palác Topkapi bol sultánovou rezidenciou a je dodnes ozdobou Istanbulu. Palác Dolmabahce je reprezentačný empírový palác na brehu Bosporu. Obrovský komplex zaberá plochu asi 7000 metrov štvorcových a jeho nákladná stavba vraj prispela k štátnemu bankrotu v 19. storočí. Modrá mešita je najznámejším symbolom Istanbulu hneď po Hagii Sofii. Najväčšia mešita v meste je zároveň reprezentantom vrcholu byzantského umenia. Typickým príkladom osmanského baroka je Tulipánova mešita z 18. storočia. Takmer 400 stánkov, jeden vedľa druhého, predstavuje tzv. Veľký bazar. K videniu je toho v Istanbule skrátka dosť.

Obľúbene turistické lokality

  • Hagia Sofia, čiže Chrám Svätej múdrosti
  • Modrá mešita
  • Topkapi – palác s delovou bránou
  • bazár Kapali Carsisi
  • Balik Pazari – trh s rybami a zeleninou
  • Cagaloglu hamami – staré turecké kúpele

 

Pre viac informácií o ubytovaní nás prosím kontaktujte.

mapa

Celoročne

Doprava: Letenky z Viedne - za cca 200,- € až 300,- € obojsmerná letenka s poplatkami. Cenu letenky Vám na vyžiadanie spresníme.

Víza:

Medzi Slovenskom a Tureckom je v platnosti Dohoda o zrušení vízovej povinnosti pre držiteľov diplomatických, služobných a špeciálnych (zelených tureckých) pasov. Držitelia tohto typu cestovných dokladov nepotrebujú pri krátkodobom vstupe do Turecka víza. Dlhodobé vyslanie sa rieši prostredníctvom MZV TR udelením identifikačnej karty príslušnej kategórie, ktorá fakticky nahrádza povolenie na pobyt. Podmienky vstupu a pobytu občanov Slovenskej republiky do Turecka Pre občanov Slovenska držiteľov klasického turistického pasu SR platí vízová povinnosť. Vízum môže byť udelené na hraničnom priechode, na letisku, prístave pri vstupe do krajiny. Vízum môže byť tiež udelené na Veľvyslanectve Tureckej republiky v Bratislave na Holubyho ulici. Cena víza udeleného na hraničnom priechode je 15 USD. Hoci pasové orgány Turecka prijímajú i platby v inej mene ako USD, z praktického hľadiska ZÚ SR odporúča slovenským občanom mať uvedenú sumu pripravenú vopred v USD. Platnosť víza udeleného na hraničnom priechode je 30 dní (nie 1 mesiac) a neexistuje možnosť jeho predĺženia na území Turecka. Za prekročenie platnosti víza turecké orgány vyberajú pokutu podľa dĺžky obdobia, o ktoré bola platnosť prekročená vo výške od 100 USD.

Mena: nová turecká líra (TRY)

CK BONVIVÁN

Staré Záhrady 3
821 05
Bratislava
info(a)ckbonvivan.sk

Naše destinácie

Kuba
Mexiko
Portugalská Madeira
Grécka Lefkáda

Vitajte v CK BONVIVÁN

Vytvorenej pre pôžitkárskych cestovateľov. Radi spoznávate nové miesta, ľudí, kultúru, chute aj vône? Alebo hľadáte vhodný darček pre svojich blízkych, ktorí milujú cestovanie tak ako my?

Copyright © 2009 - 2014 CK BONVIVÁN and respective owners. All rights reserved. [] CK BONVIVÁN is not responsible for the content of external Internet sites. Design by beehive