Krym – Čiernomorská jednotka

Zaujímavá história, prírodné bohatstvo, poznávanie inej kultúry, jej zvykov a tradícii sú najčastejšie lákadlá, podľa ktorých volíme najbližšie cesty a dovolenky s nimi spojené. Pre tých, ktorí nechcú splynúť s davom v Hurghade, ale naopak zažiť krajinu v nefalšovanej prirodzenej kráse, dávame do pozornosti Ukrajinu a trochu bližšie jej autonómnu oblasť – Krymsko.


O Ukrajine ešte stále koluje veľa mýtov, aj preto nie je najčastejšie vyhľadávanou destináciou. Mnohí z nás však ani netušíme, o čo sa oberáme. Najvyšší čas odložiť predsudky, pretože táto krajina veru má čo ponúknuť. Nie iba bohatú faunu a flóru, ale aj prísľub dobrodružstva, ktoré s takmer nedotknutou prírodou ide ruka v ruke.

Názov Ukrajina vraj znamená zem, ktorá leží na kraji. Pri pohľade na mapu sveta tento význam dáva dokonalý zmysel. Juhovýchodné pohraničie Európy a prah Ázie na okrajoch štátov Stredomoria ju predurčili byť krajinou s polohou na križovatke dôležitých hraničných ciest medzi lesom a stepou.

Ukrajina je prímorský štát so silne kontinentálnymi črtami. Jej povrch pokrývajú väčšinou nížiny, alebo mierne zvlnené roviny. Výraznejšie pohoria nájdeme na západe, kde Ukrajinou prechádza pásmo Karpát. Plochému pobrežiu Čierneho mora zase vytrvalo kontruje vápencové pásmo Krymských hôr. Podnebie je mierne a suché. Iba v úzkom páse na juhu krajiny – prevažne na Kryme prevláda teplá stredomorská klíma.

Hlavným mestom Krymska je Simferopol. Názov pochádza z gréčtiny a znamená mesto všeobecného blaha. Je dôležitým kultúrnym, politickým a ekonomickým centrom polostrova.
Jeho rozloha je 25 tisíc km², je teda o niečo menší ako Belgicko, Albánsko alebo Haiti, avšak väčší než Izrael, Cyprus, Libanon alebo Jamajka. Ako všetky malé štáty sa odlišuje rozmanitosťou prírodných podmienok, kombináciou vrchov a rovín, má dobré podmienky pre poľnohospodárstvo a kvalitné morské pobrežie. Preslávený je svojimi liečivými faktormi: podnebím, liečivým bahnom slaných jazier, minerálnymi vodami, termálnou parou a plynom.

Nebudeme si klamať, že nám Slovanom zmysel pre popíjanie bol zrejme daný do vienka. Preto o silnej náklonnosti Ukrajincov k vodke nemusíme vôbec polemizovať. Čo možno mnoho z nás ale nevie – na Ukrajine si svoju silnú pozíciu v posledných rokoch buduje aj vínna réva a s ňou spojený kult dobrého vína. Najväčšou oblasťou dorábania vína na Ukrajine je čiernomorská jednotka – Krymsko a jeho čoraz známejšie krymské sekty.

Aj keď je ukrajinský vinársky priemysel väčšinou koncentrovaný na výrobu tichých bielych vín, na Kryme sa produkujú červené vína i biele šumivé vína. Obdobne ako v iných oblastiach i tu sú dezertné vína miestnymi špecialitami. Krym je známy polostrov, uzatvárajúci Azovské more. Práve tu, v dedinách Alušta a Sudak vyrobil v roku 1799 L. S. Golicin prvé ruské šumivé víno. Krymskoje igristoje je klasicky a v piatich štýloch vyrábané šumivé víno (suché až sladké, ako aj polosladká červená verzia). Víno Ruby of Crimea (Krymský rubín) je zase robustné, prosté, extraktívne červené víno.

Reálie (Ukrajina)


Informácie

Pre bližšie informácie o ponuke a cenách nás prosím kontaktujte.

Celoročne

CK BONVIVÁN

Staré Záhrady 3
821 05
Bratislava
info(a)ckbonvivan.sk

Naše destinácie

Kuba
Mexiko
Portugalská Madeira
Grécka Lefkáda

Vitajte v CK BONVIVÁN

Vytvorenej pre pôžitkárskych cestovateľov. Radi spoznávate nové miesta, ľudí, kultúru, chute aj vône? Alebo hľadáte vhodný darček pre svojich blízkych, ktorí milujú cestovanie tak ako my?

Copyright © 2009 - 2014 CK BONVIVÁN and respective owners. All rights reserved. [] CK BONVIVÁN is not responsible for the content of external Internet sites. Design by beehive